str. 141
Zde hlavní kolekce by byla ovšem složena z fotografií,, kreseb, detailních náčrtků, půdorysů s rozměry a pod., ale byla by možno nejtypičtější stavby provésti také v modelech, možno-li ve stejném měřítku.
Stejně tak by byly předvedeny všechny hospodářské a užitkové stavby.
Posléze i jiné budovy z prostředí lidu slovanského, na nichž se buď vliv jeho kultury uplatnil, nebo jež svým vlivem zasáhly do kultury lidové. Tedy především stavby náboženské a pod.
Ovšem vždy by šlo o zjevy typické a ne detailní varianty.
U celé této skupiny bylo by nutno podati jak vnější jejich ráz, tak podrobný obraz jejich vnitřního zařízení. Zvláště u obytného domu bych kladl na toto poslední velký důraz, poněvadž, velmi často dává jasnější pohled do celkového obrazu kulturního, než jiné složky. Toto oddělení mohlo by býti znázorněno plně fotografiemi, po případě obrazy.
K němu by se družila kolekce hlavních typů nábytku v originálech, počínajíc nejprimitivnějšími kusy, a skupina obyčejných užitkových předmětů, nádobí a domácího nářadí, cenného národopisně, pokud by vnější jeho výzdoba neradila je do oddělení lidového umění.
D. Kroj a jeho součásti. Kroj byl by tu zastoupen těmito hlavními skupinami:
Kroj mužský, ženský a dětský.
Kroj všední, jenž by se dělil na všední šat různých vesnických zaměstnání ať již trvalých, nebo občasných, — a kroj nedělní a slavnostní.
Vždy byly by podány ukázky všech jeho součástí, spodních i vnějších. Úprava a oblékání jich. Pokud by byly duplikáty, bylo by možno ukázati je v originálech, jinak ve fotografiích, obrazech, kresbách. Důležitá by byla kolekce střihů vzhledem k jejich historickému vývoji.
Sem by náležela kolekce, znázorňující úpravu hlavy, obuv. Ostatní výzdoba těla.
Sbírka materiálu oděvního, pokud není její místo v lidovém umění, a způsob hotovení.
E. Zaměstnání. V tomto oddíle byly by sbírky nářadí a nástrojů, potřebných v různých zaměstnáních lidu slovanského (tedy především rolnictví, pastýřství, lovectví, rybářství, drobných řemesel a j.).
Druhou skupinou by byly ukázky prací domácích, pokud jsou užitkové a nemají účelu uměleckého.
Jako u všech výše uvedených skupin, i tu bych kládí zvláštní důraz na předměty národopisně cenné jak svou primitivní potřebou, tak technikou zhotovování. Také tato skupina by mohla býti sestavena jak z původních předmětů, tak i kopií,, náčrtů, fotografií a pod.