fbpx
Menu

Nositelé tradice lidových řemesel 2024

Předání titulu Nositel tradice lidových řemesel se uskutečnilo dne 7. 9. 2024 v rámci Národního zahájení Dnů evropského dědictví v Klášterci nad Ohří. Ocenění Nositel tradice lidových řemesel udělil ministr kultury Martin Baxa výrobcům, kteří se na vysoké úrovni věnují tradičním lidovým řemeslům ohroženým zánikem a svoje znalosti a dovednosti předávají následovníkům. Letošními oceněnými byly Marcela Hrabovská v oboru kraslice zdobené slámou, Renata Potěšilová v oboru vrapení fěrtochů, výroba horňáckých krojů a Jiřina Štrynclová v oboru ruční výroba skleněných figurek.

Výstava Nositelé tradice lidových řemesel a Nemateriální statky tradiční lidové kultury

Dne 6. 9. 2024 byla v prostorách Kulturního centra v Klášterci nad Ohří zahájena výstava Nositelé tradice lidových řemesel a Nemateriální statky tradiční lidové kultury. Výstavu pořádá Národní ústav lidové kultury ve spolupráci s městem Klášterec nad Ohří. Od roku 2001 obdrželo titul Nositel tradice lidových řemesel 97 osobností z nejrůznějších oborů lidového řemesla. Na výstavě jsou tedy k vidění práce kovářů, obuvníků, vyšívaček, tkalců, keramiků a dalších. Čestné místo v rámci výstavy patří výrobcům, kteří titul obdrželi v roce 2024, tedy Marcele Hrabovské, Renatě Potěšilové a Jiřině Štrynclové.

V druhé části výstavy jsou prezentovány prvky zapsané do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Tento seznam byl zřízen Ministerstvem kultury ČR v roce 2008 za účelem ochrany, zachování, identifikace, rozvoje a podpory nehmotného kulturního dědictví na území České republiky. V seznamu jsou zahrnuty nejen lidové tance, hudba, zvyky a divadlo, ale rovněž řemeslné technologie, znalosti o přírodě i projevy lidového léčitelství. V rámci samostatného panelu výstavy byly představeny dva nové statky, které byly zapsány do Seznamu na konci roku 2023. Jedná se o zavádku na Hanáckém Slovácku (obřadní hodový tanec) a tradici podomáckého broušení drahých kamenů na Turnovsku.