Předchozí 0584 Následující
str. 530
Párem, ženci, párem za tím naším pánem! Radou, ženci, řadou za tou naší pannou!

Již došla cbasa na poslední kopec, odkud pěkný rozhled po utěšeném kraji a milý pohled na rodnou vísku s bělavým kostelíčkem, dřímajícím ve stínu staletých lip. Té krajince své rozkošné a dědince milé, v níž ztápí se v záři červánků večerních zrak jejich, platí pozdrav a píseň poslední:

Co se to tam zelená,

ta Jesenská krajina?

Zelenej se, zelenej,

Jesenský kraj veselej!

Ano, věčně zelenej se, ty kraji milený a vábivý! A ty lide pod památným Zvěřincem, buď vždy tak veselý, jak milá a utěšená jest ta krajinka, kterou obýváš, na které se lopotíš a již v písních svých opěvuješ!

Na den sv. Anny.

Podává Dr. Čeněk Zíbrt.

Slavení svátku sv. Anny nevyniká zvláštními obyčeji a pověrami. Nepatří svátek tento mezi výroční období, kolem něhož seskupeny jsou celé řady zvykův a obřadů, jako o sv. Janě Křtiteli a pod. Přes to zasluhuje den tento pozornosti.

Především dlužno vzpomenouti,*) že v Praze i po venkově českém zasvěceno je sv. Anně veliké množství chrámů a kaplí, v nichž slaví se její památka ve výroční den službami Božími, poutí, průvody. Vypravuje pověst, že kdykoli den sv. Anny nebyl řádně slaven, že se strhly náramné bouřky a zpustošily tamější kraj.

Veliký je počet soch a zázračných obrazů sv. Anny, ke kterým ¦ lid český s důvěrou se obrací a k nimž z daleka chodívají processím. Zejména je ctěn obraz sv. Anny v chrámu sv. Víta na Hradě Pražském, na nějž lid tlačí svoje oči, aby je zachránil před oční chorobou. V pokladnici téhož chrámu chován je mezi ostatky také prst sv. Anny, jehož se dostalo darem Karlu IV. r. 1355.

Před obrazem sv. Anny, hlavné v úterý (kdy se narodila sv. Anna), modlívají se matky, prosíce za uzdravení nemocných dětí. Také ženy bezdětné vroucně se tu modlívají, aby si vyprosily dědice.


*) Viz Slavnosti sv. Anny, Besídka pro zábavu a poučení, v Praze, 1S06, č. 42, kdež jsou příslušné údaje vybrány z knihy Reinsberg-Durings-feldovy, Festkalender aus Böhmen, Ein Beitrag zur Kenntniss des Volkslebens und Volksglaubens in Böhmen, Prag, str. 368—375,

Předchozí   Následující