str. 530
Párem, ženci, párem za tím naším pánem! Radou, ženci, řadou za tou naší pannou!
|
Již došla cbasa na poslední kopec, odkud pěkný rozhled po utěšeném kraji a milý pohled na rodnou vísku s bělavým kostelíčkem, dřímajícím ve stínu staletých lip. Té krajince své rozkošné a dědince milé, v níž ztápí se v záři červánků večerních zrak jejich, platí pozdrav a píseň poslední:
Co se to tam zelená,
ta Jesenská krajina?
Zelenej se, zelenej,
Jesenský kraj veselej!
|
Ano, věčně zelenej se, ty kraji milený a vábivý! A ty lide pod památným Zvěřincem, buď vždy tak veselý, jak milá a utěšená jest ta krajinka, kterou obýváš, na které se lopotíš a již v písních svých opěvuješ!
Na den sv. Anny.
Podává Dr. Čeněk Zíbrt.
Slavení svátku sv. Anny nevyniká zvláštními obyčeji a pověrami. Nepatří svátek tento mezi výroční období, kolem něhož seskupeny jsou celé řady zvykův a obřadů, jako o sv. Janě Křtiteli a pod. Přes to zasluhuje den tento pozornosti.
Především dlužno vzpomenouti,*) že v Praze i po venkově českém zasvěceno je sv. Anně veliké množství chrámů a kaplí, v nichž slaví se její památka ve výroční den službami Božími, poutí, průvody. Vypravuje pověst, že kdykoli den sv. Anny nebyl řádně slaven, že se strhly náramné bouřky a zpustošily tamější kraj.
Veliký je počet soch a zázračných obrazů sv. Anny, ke kterým ¦ lid český s důvěrou se obrací a k nimž z daleka chodívají processím. Zejména je ctěn obraz sv. Anny v chrámu sv. Víta na Hradě Pražském, na nějž lid tlačí svoje oči, aby je zachránil před oční chorobou. V pokladnici téhož chrámu chován je mezi ostatky také prst sv. Anny, jehož se dostalo darem Karlu IV. r. 1355.
Před obrazem sv. Anny, hlavné v úterý (kdy se narodila sv. Anna), modlívají se matky, prosíce za uzdravení nemocných dětí. Také ženy bezdětné vroucně se tu modlívají, aby si vyprosily dědice.
*) Viz Slavnosti sv. Anny, Besídka pro zábavu a poučení, v Praze, 1S06, č. 42, kdež jsou příslušné údaje vybrány z knihy Reinsberg-Durings-feldovy, Festkalender aus Böhmen, Ein Beitrag zur Kenntniss des Volkslebens und Volksglaubens in Böhmen, Prag, str. 368—375,
|