Předchozí 0302 Následující
str. 286
kterou zde spisovatel opět chybně odpovídá: germánská, na základě nálezů lužických u Jänkendorfu. Or. S. Killermann. Über die Sutura palatina transversa und eine Betheiligung des Vomer an der Bildung der Gaumenfläche beim Menschenschädel (str. 393 ). Nicolai L. vonAbasadse. Die Familien-gemeinde bei den Grusinern (str. 435.). Překlad z ruského. Eeferáty. — Band XXIII. Dr. Ar. Jacob y. Über das Erlöschen der Naturvölker des hohen Nordens (str. 1.). Emil Schmidt. Die vorgeschichtlichen Indianer Nordamerikas (str. 21.). G. Jacob. Vorgeschichtliche Wälle und Wohnplätze in den fränkischen Gebietätheilen der Herzogihütner Sachsen-Meiuingeu und Coburg (str. 77.). Fr. Senf. Kopfknochenfund im germanischen Brandgrabe (str. 171.). Ludwig Leiner. Bildnereien und Symbole in dei Pfahlhauten des Bodenseegebietes (str. 181.). C. M e h 1 i s. Archaeologisches aus Mittelrheinlanden (str. 183.).    S.

Archaeologia : or Miscellaneous Tracts relating to Antiquity, published by the Society of Antiquaries of London. II. Ser. Vol. III. London 1892.

Obsahuje mezi jiným: E. A. Wallis Budge. O zbraních staroegyptských ve sbírkách J. Evanse Esq. a v britickém museu (str. 83) C. J. Jackson. Historie lžíce: její tvar, látka, vývoj, hlavně v Anglii (str. 107). John Evans. An Archaeologieal Survey of Hertfordshire (str. 245, s arch. mapou). Dále je .zde obsaženo několik popisů římských vykopanin na pádě staré Britannie.

    N.

??????????????? ????????????. Nová série. Díl VI. seš. 3.-4. Díl VIL seš. L—4. Petrohrad 1892, 1893.*)

N. D. Čečulin. Ruská dřevěná obydlí ze XVI. století (str. 297.). Hrabě J. J. T o 1 s t o j. O starých ruských mincích v století X.—XI. (str. 310.). S dvěma tabulkami. S. A. Zebe lev. Náboženské léčení v starém Kecku (str. 3(i9.). Protokolly zasedání společnosti a dodatky. Přídavkem k dílu tomuto je druhá část velké publikace Vasila Latyševa: „Zprávy starých spisovatelů řeckých a latinských o Skythii a Kavkazu" (str. 151.—296.) s textem originálním i ruským převodem. Celá tato první část obsahuje řadu spisovatelů řeckých až po popsání země od anonyma z V. století po Kr. S.

Archaeologiai Értesito. Redaktor Jo s e f H amp el. Díl XIV. Seš. 1.—5. Budapest 1894.

F. Mil lek er. Předhistorické sídliště u Vattiny, ž. Temes (str. 1.). M. Wosinszky. Nálezy archaeologické v Gerjonu (župa to'najska) r. 1892 (str. 6.). Velmi zajímavá keramika, ozdobně rytá s rohatými uchy. J. Mihalík. Uepót z doby bronzové v Tornyos Németi, ž. Abauj (str. 18.1. C. A. Wimnaer. Runské nápisy na fibulích z Bezenye (Mosony) str. 21. J. H am pel. Památky křesťanské v Uhrách z první poloviny středověku (str. 23.). G a b r. S z i n t e. Okrouhlá tvrz antická u Krivadie v Sedmihradskn (str. 110). Jul. Ne u d e c k. Cesta Tiberiova k dolnímu Dunaji (str. 114). Zbytky římských táborů. L. Bell a. Nálezy v Csorně, ž šoproňská (str 131.). Velmi důležité nálezy z doby stěhování národů. Ant. Varga. Výkopy v Hódmezovásárhely (ž. csongrádská) sir. 135. Důležité. Esovité záušnice zdoby křesťanské. Theodor Lehóczky. Nálezy v župě berežské a hevešské (str. 160). J. Hampel. Dva depoty zdoby bronzové z župy biharské (str. 194). Náramky, celty duté a srpy. Dr. Jul. Tergina. Nálezy v Horg su, ž- csongrádská (str. 198.). Důležitý nález z doby stehování národů. Vlnice a esovité záušnice, předměty ruského typu. Původ goíhský. L. Kárász. Pohřebiště merovejské v Hód Mezovásárhely (ž. Cson-grád) str. 206. Alexis Jakab. Nálezy v končinách Budvaru (ž. Háromszék) str. 210. Štěp. Simon. Pohřebiště z doby Arpádovců v Udvari (str. 217.). Důležité. Esovité záušnice. Dr. Lad. Weker 1 e. Místo hrobu Arpádova (str. 221). Viktor Myskowszky. Dřevěné kostelíky v Uhrách (str. 239.).


*) V posledním referáte o „Zápiskách" na str. 634. II roč. Č. L. v řádce 1. shora omylem vytištěno „zlatnictví" místo „zednictví", stavitelství.

Předchozí   Následující